Вікторія Климюк дослідила питання щодо реалій справляння транспортного податку в Україні

28.06.2020

Керівник практики вирішення спорів ЮФ «Салком» Вікторія Климюк дослідила питання щодо реалій справляння транспортного податку в Україні.

Транспортний податок – один із трьох складових так званого податку на розкіш (разом із платою за землю і податком на нерухоме майно). З його запровадженням було напрацьовано судову практику, проаналізувавши яку автор спробував розібратися у «підводних каменях» транспортного податку в Україні.

Зокрема в частині визначення об’єкту оподаткування виникають два аспекти, що віднайшли своє бачення в судових рішеннях Верховного Суду: визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, що є об’єктом оподаткування, і правомірність заокруглення показників технічних характеристик транспортних засобів.

У постанові від 21 травня 2020 року у справі № 820/3164/16 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив, що виключно надана Мінекономрозвитку інформація про визначення середньоринкової вартості легкового автомобіля з урахуванням даних про його марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об`єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг, є підставою для висновку про наявність/відсутність підстав для віднесення транспортного засобу до об`єкта оподаткування транспортним податком та, відповідно, прийняття податковим органом відповідного повідомлення-рішення про визначення транспортного податку.

Оскільки обов`язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на Мінекономрозвитку, то межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі визначеної Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, що є об`єктом оподаткування транспортним податком у відповідному році. У постанові від 05 листопада 2018 року у справі № 822/2687/17 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що здійснюючи округлення об`єму двигуна автомобіля платника до іншого показника, податковий орган здійснює свавільне втручання у майнові права такого платника податків.

Про ці та інші аспекти справляння транспортного податку в Україні можна дізнатися в статті Вікторії Климюк за посиланням.